Aleksander Zalaznik v intervjuju za Večer: Kadar je ogroženo zdravje ljudi, je težko biti pameten
Aleksander Zalaznik, predsednik Združenja Manager in generalni direktor Danfoss Trate, v intervjuju za Večer:
- o koronavirusu: »Težko si predstavljam, da celotnemu gospodarstvu letos ne bo prinesel recesije. Vse je odvisno od tega, koliko časa bo trajal in kako dolgo bodo trajali protivirusni ukrepi.«
- o ukrepih države: »Država kaj več kot to, da finančno podpira podjetja, v tej fazi ne more narediti. Ko bomo zlezli iz te krize, pa bi bilo zelo pametno zagnati investicijske projekte, ki z multiplikacijskimi učinki koristijo celi državi.«
- o tem, kaj nam manjka: »Dolgoročna vizija, kaj želimo narediti s Slovenijo.«
- o rešitvi: »Jasen znak državnih vrhov, da želijo imeti dobro gospodarstvo, primerni davki in debirokratizirana država so po mojem mnenju tri stvari, ki bi lahko na zelo preprost način pognale Slovenijo v hitrejše obrate.«
- o produktivnosti: »Slovenska produktivnost je za 20 odstotkov nižja od povprečne evropske in tudi to nam onemogoča višje plače. Zelo nerad posplošujem, vendar je za Slovence značilno, da se raje lotimo dela kot plana, s katerim bi se dogovorili, kako in kaj bomo naredili in zakaj bomo nekaj delali. Mi začnemo takoj delati in garamo na vso silo, čez dva dni pa se že ne spomnimo prav dobro, zakaj to pravzaprav počnemo. Način razmišljanja, kako delati, da bomo s čim manj dela naredili čim več, nam je še kar tuj.«
- o (ne)podpori uspešnih: »Dokler ne bo družbeno sprejemljivo, da je nekdo uspešen, bogat in boljši od nekoga drugega, bo zelo težko doseči tudi, da bi se začel hitreje vrteti želeni pozitivni val sprememb.«
- o zaupanju: »Zdi se mi, da smo prebirokratizirana družba prav zaradi tega, ker želimo z zakoni in predpisi za vsako ceno obdržati naše življenje v okviru želenih norm, namesto da bi ljudem verjeli in s tem krepili zavest, moralo in podobne vrednote. Morda pa lahko ljudem tudi verjamemo, da ne bodo izkoriščali bolniške. Jaz ljudem verjamem, zelo verjamem. Sam pač od nekdaj verjamem v to, da ljudje hodijo v službo zato, ker želijo nekaj ustvariti in nekaj delati ter hočejo biti koristni in se želijo dobro počutiti. Zato se vsaj za naš Danfoss Trata ne bojim, da bi tri dni bolniške pretirano izkoriščali.«