Evropski poslanci izglasovali odlog uporabe dveh za podjetja pomembnih direktiv

3.4.2025

EU parlament3
Foto: Pixabay

Evropski poslanci so na današnjem plenarnem zasedanju v Strasbourgu s ciljem, da gospodarstvo razbremenijo regulatornih bremen, izglasovali odlog začetka uporabe dveh za podjetja zelo pomembnih direktiv, in sicer:

  • direktive glede poročanja podjetij o trajnosti CSRD in
  • direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnosti CSDDD.

Sporazum, o katerem so poslanci na pobudo Evropske komisije in pritiskov številnih politikov in gospodarstvenikov odločali po pospešenem postopku, je podprla velika večina evropskih poslancev (531 glasov za in 69 proti), izglasovane spremembe pa niso dokončne. O njih morajo odločati še države članice EU.

Poglejmo podrobneje ključni spremembi, ki so ju evropski poslanci potrdili glede direktive o skrbem pregledu (CSDDD).

  • Za prenos pravil iz direktive v nacionalno zakonodajo imajo države članice na voljo dodatno leto, in sicer do 26. julija 2027.
  • Enoletno podaljšanje velja tudi za podjetja, ki bi jih ta pravila prva prizadela, to so podjetja iz EU z več kot pet tisoč zaposlenimi in neto prihodki, večjimi od 1,5 milijarde evrov, in podjetja iz držav nečlanic EU s prihodki nad tem pragom v EU, tako prva kot druga pa bodo morala direktivo spoštovati od leta 2028.

Katere so ključne spremembe glede direktive o trajnostnem poročanju (CSRD)?

  • Uporaba direktive bo za dve leti odložena za podjetja iz drugega in tretjega vala, ki jih zakonodaja zajema.

  • Velika podjetja z več kot 250 zaposlenimi bodo morala o svojih družbenih in okoljskih ukrepih prvič poročati leta 2028 za prejšnje poslovno leto.

  • Mala in srednja podjetja, ki kotirajo na borzi, bodo morala informacije zagotoviti leto pozneje, in sicer leta 2029 za prejšnje poslovno leto. 

Predlagane spremembe so namenjene znatnemu zmanjšanju obremenitev podjetij glede poročanja in skladnosti, vključno z zmanjšanjem števila podatkovnih točk, potrebnih za poročanje o trajnosti, in omejevanjem skrbnega pregleda glede trajnosti predvsem na ravni neposrednih poslovnih partnerjev, kot tudi znatno zmanjšanje obsega, pri čemer bi bilo ocenjenih 80 odstotkov podjetij potencialno odstranjenih iz zahtev CSRD o poročanju o trajnosti.

Več