Ivo Boscarol je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2022
Združenje Manager priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2022 podeljuje Ivu Boscarolu, nekdanjemu lastniku in direktorju podjetja Pipistrel. Priznanje bo prejel na Januarskem srečanju Združenja Manager v sredo, 25. januarja 2023.
Ivo Boscarol je eden najprodornejših samoniklih slovenskih podjetnikov po letu 1990. Je nekdanji lastnik in direktor podjetja Pipistrel, ki je pod njegovim vodstvom postalo eden vodilnih proizvajalcev ultralahkih letal na svetu. S tem je na globalni zemljevid uvrstil ne le podjetje samo, temveč tudi Slovenijo. Aprila lani je uspešno podjetje prodal ameriškemu podjetju Textron, svoje poslanstvo pa usmeril k vračanju družbi – tako v materialnem kot v osebnem smislu.
Med pionirji podjetništva v Sloveniji
Začetki podjetja Pipistrel segajo v leto 1987, ko je Boscarol postal prvi zasebni proizvajalec in izvoznik letal v bivši Jugoslaviji. Le nekaj let kasneje se je pridružil skupini najprodornejših slovenskih podjetnikov po letu 1990, njegovo podjetje pa se je zavihtelo med vodilne proizvajalce ultralahkih letal na svetu. Pipistrel je tako postal gonilo in sinonim inovacij v tržni niši proizvodnje vseh letal generalnega letalstva. S svojim vodenjem in vizijo je Boscarol pod skupnim imenom združil podjetnost, konstruktorsko in inženirsko znanje, oblikovanje ter drzne, a premišljene podvige – slednji so podjetju prinesli veliko izpostavljenost v javnosti, konstrukcije rešitve pa so si med drugim prislužile tudi ugledne nagrade ameriške agencije NASA.
Preboji, ki so Slovenijo postavili med tehnološke velesile
V okviru Pipistrela je Boscarol v vlogi konstruktorja oz. (so)konstruktorja in proizvajalca zasnoval več ultralahkih letal z motornim pogonom, motornih zmajev in jadralnih letal. Letala, pri proizvodnji katerih je sodeloval, so prejela vrsto mednarodnih priznanj, dosegla pa so tudi več rekordnih dosežkov. Leta 2007 je Pipistrelovo letalo zmagalo na Nasinem natečaju za osebno letalo prihodnosti; prvi na svetu so razvili dvosedo električno letalo Taurus Electro; leta 2011 pa so Naso ponovno navdušili, zmagali na njenem tekmovanju za energijsko najbolj učinkovito letalo in s tem osvojili najvišjo nagrado v zgodovini letalstva, 1,3 milijona ameriških dolarjev. Največji uspeh pa je bila nedvomno leta 2020 postavitev tretjega mejnika v letalstvu, ko so kot prvi in do sedaj edini uspeli certificirati povsem električno letalo za brezemisijski prevoz potnikov.
Od leta 2003 do leta 2011 sta tako Pipistrel kot Boscarol požela več priznanj in nagrad. Med drugimi je Boscarol leta 2003 prejel nagrado za Podjetnika leta, leta 2005 ga je GZS nagradila za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, leta 2011 je postal Delova Osebnost leta. Istega leta je podjetju Pipistrel Predsednik Republike Slovenije podelil Zlati red za zasluge za prispevek k razvoju okolju prijazne tehnologije ter za uveljavljanje zmagovite inovativne filozofije, s katero je tudi Slovenijo postavil med tehnološke velesile.
Odličnjak v ustvarjanju dodane vrednosti
Ne le nagrade, o uspehu pričajo tudi številke. Ivo Boscarol je solastnik 12 podjetij. Skupina Pipistrel, ki danes zaposluje okoli 400 sodelavcev, je v letu 2022 ustvarila 92 milijonov evrov prihodkov, kar je za 14 % več kot leta 2021. Visoka dinamika rasti je vgrajena tudi v načrte za prihodnost: računajo, da bodo do konca 2023 ustvarili stoterico novih delovnih mest in število zaposlenih povečali na več kot 500.
Jedrno podjetje Pipistrel, ki zaposluje nekoliko manj kot 100 sodelavk in sodelavcev, se redno uvršča med lestvice najhitreje rastočih podjetij v Sloveniji. Prihodki iz poslovanja, ki jih podjetje v največjem deležu (95,7 %) realizira na tujih trgih, so se v zadnjih štirih letih po podatkih GVIN povečali za 60 %: od 19,3 na 31 milijonov evrov. S čistim dobičkom 4 milijone evrov je donosnost kapitala v letu 2021 dosegla 20,48 %, realizirana dodana vrednost pa je presegla 89.000 evrov na zaposlenega. Pipistrel sodi med redka podjetja, ki v 33-letni zgodovini niso nikdar poslovala z izgubo in so imela vsako leto pozitivno rast glede na prejšnja.
Novi začetki kot priložnost za vračanje družbi
Aprila 2022 je Ivo Boscarol po 33 letih vodenja podjetja naznanil, da je večinski delež Pipistrela prodal ameriškemu podjetju Textron; njihov eAviation segment, kamor bo uvrščen Pipistrel, pa bo osredotočen na razvoj trajnostnega letalstva. Boscarol je v podjetju ohranil manjši poslovni delež in v njem ostaja vpet kot svetovalec in zaslužni predsednik podjetja.
Del kupnine od prodaje so prejeli tudi zaposleni v podjetju, in sicer po tri evre za vsak delovni dan. Že nekaj dni po prodaji je Ivo Boscarol del denarja doniral tudi lokalni skupnosti. Občina Ajdovščina je prejeto donacijo v višini 25 milijonov evrov namenila nakupu reševalnega helikopterja ter izgradnji novega zdravstvenega doma, urejanju zelenih površin ter gradnji muzeja letalstva in interaktivnega centra znanosti z otroško igralnico. Donaciji v višini okoli 100.000 evrov je med drugim namenil tudi Aeroklubu Josip Križaj iz Ajdovščine in Župniji Šturje, 50.000 evrov pa Škofijski gimnaziji Vipava. Ob uničujočih požarih na Krasu julija 2022 je Vlada Republike Slovenije določila, da bo vsem gasilcem izplačala 94,50 evrov na gasilca nad 8 ur dela na dan in 63 evrov za do 8 ur dela na dan. Boscarol je še isti dan sporočil, da bo k izplačilu gasilcem dodal enak znesek kot vlada, in sicer 1,47 milijona evrov. Skupni znesek vseh donacij v letu 2022 v vrednosti 30 milijonov evrov je bila najvišja donacija v javno dobro v zgodovini samostojne Slovenije.
Zgled inovativnosti, prodornosti, uspeha in odličnega vodenja
Znamko Pipistrel je Boscarol spremenil v sinonim drznosti, inovativnosti in podjetnosti, njegovi uspehi pa so tako podjetje kot tudi Slovenijo proslavili po celotnem svetu. S svojim prebojnim delom, velikim srcem in občutkom za sočloveka se je v družbi uveljavil ne le kot izjemen podjetnik, temveč tudi kot izjemen posameznik.
Ker je s svojimi dejanji zgled inovativnosti, prodornosti, uspeha in odličnega vodenja mu Združenje Manager podeljuje 21. priznanje za življenjsko delo na področju managementa.
O priznanju za življenjsko delo
Združenje Manager podeljuje priznanje za življenjsko delo v managementu stanovskim kolegom, ki so se s svojimi dosežki in vplivom zapisali v zgodovino slovenskega managementa. Komisijo, ki je predlagala prejemnika priznanja, sestavljajo Tomaž Berločnik, Tjaša Kolenc Filipčič, Petra Juvančič, Medeja Lončar, Aleša Mižigoj, Sebastijan Piskar, Melanie Seier Larsen in Aleksander Zalaznik. Dosedanji prejemniki priznanja za življenjsko delo so (od leta 2021 po kronološkem vrstnem redu nazaj): Igor Mervič, Stane Rožman, Jože Mermal, Bogomir Strašek, Jožica Rejec, Aleš Mižigoj, Cvetana Rijavec, Danica Purg, Stojan Petrič, Cvetka Selšek, Niko Kač, Milan Matos, Zlatko Kavčič, Tone Turnšek, Tone Krašovec, Bruno Korelič, Miloš Kovačič, Jože Stanič, Janko Kosmina in Marjan Prelc. Več o dosedanjih prejemnikih priznanja za življenjsko delo.