Januarsko srečanje 2025: S sodelovanjem in fokusom na ključne panoge do preboja in blaginje

22.1.2025

Na vsakoletnem Januarskem srečanju članic in članov Združenja Manager (v nadaljevanju: združenje), predstavnikov političnega vrha ter drugih pomembnih članov naše družbe v združenju nakažemo smernice delovanja v prihodnjih mesecih.

V uvodnem pogovoru sta Petra Juvančič, izvršna direktorica združenja, in Iztok Seljak, predsednik združenja, poudarila pomen ambicioznosti, samozavesti in odgovornega sodelovanja za razvoj slovenskega gospodarstva. Izpostavila sta, da imamo v Sloveniji veliko inovativnih in ambicioznih voditeljev, ki kljub oviram, negotovostim in geostrateškim zaostrovanjem vlagajo v razvoj in postavljajo nove mejnike. Cilj je to miselnost razširiti na vse in tudi tako doseči nacionalni interes, tj. rast skupnega življenjskega standarda vseh v Sloveniji. »To lahko dosežemo s fokusom na ključne panoge in industrije – farmacijo, biotehnologijo, električno mobilnost, digitalne tehnologije in umetno inteligenco ter vesoljske tehnologije. Dosežemo lahko 5-odstotno letno rast našega BDP-ja in v petih letih preidemo s sedanjih 50.000 na 100.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega ter zagotovimo dostojno življenje vseh,« je poudaril Seljak.

Juvančič je pri tem izpostavila tri ključne, t. i. 3D izzive, s katerimi se sooča gospodarstvo: »Kako državo debirokratizirati, narediti davčno okolje čim bolj razvojno naravnano in kako se lotiti demografskih izzivov , saj je ob že tako nizki rodnosti lani število rojstev znova upadlo. Ne glede na sektor si vsi želimo napredka in stabilne prihodnosti, pri čemer mora gospodarstvo sooblikovati politike za konkurenčnost in inovacije.«

Boštjančič vidi priložnosti v aktivnem razvoju kapitalskega trga

Podpredsednik Vlade Republike Slovenije in minister za finance Klemen Boštjančič je izpostavil pomen sodelovanja med gospodarstvom in politiko pri oblikovanju podpornega okolja za konkurenčno in inovativno slovensko gospodarstvo. Z njim bomo dosegli tudi večjo produktivnost, ki je pogoj za rast blaginje. Kot pomembno priložnost je izpostavil spodbujanje razvoja kapitalskega trga. »Z aktivnim razvojem kapitalskega trga lahko zagotovimo potrebna sredstva za podporo prebojev v različnih industrijah, kar bo dolgoročno omogočilo bolj dinamično in inovativno gospodarstvo.«

Podvig: Mi danes. Mi jutri. Mi vsi skupaj.
V združenju so v 2023 kot odgovor na gospodarsko stanje zagnali gibanje Podvig: Mi danes. Mi jutri. Mi vsi skupaj. Njegov namen je dvigniti pričakovanja oziroma zahteve družbe do poslovnih, političnih in drugih voditeljev. Dokazati, da se v slovenskem gospodarstvu in širše da narediti preboj v družbo večje blaginje za vse. »Projekti, ki so pri tem nastali v 25 skupinah in s skoraj 200 člani, so jasen dokaz, da znamo v Sloveniji združiti moči in premikati meje mogočega,« poudarja Seljak. Nekaj spodbudnih misli in navdihujočih zgodb je združenih tudi v knjigi Zgodbe za pogum in navdih, v kateri je 44 voditeljic ter voditeljev delilo svoje nauke in izkušnje.

Franjo Bobinac prejemnik priznanja življenjsko delo na področju managementa 2024

Franjo Bobinac je kariero začel v Emo Celje, nato se je pridružil Gorenju, v katerem je deloval v različnih vlogah. Kot direktor francoske podružnice je po razpadu jugoslovanskega trga z ekipo prodajo v Franciji povečal za 65 odstotkov, hkrati so izrazito povečali tržne deleže v Belgiji, Španiji, na Portugalskem. Prihodki Gorenja so se v letih med 1998 in 2003, ko je bil na čelu prodaje, zvišali za 93 odstotkov. Pod njegovim vodstvom je velenjsko podjetje postalo narekovalce trendov v dizajnu, širilo blagovne znamke in našlo strateškega partnerja – kitajski Hisense, kar je prispevalo k nadaljnji rasti prihodkov in dobičkonosnosti, sam pa je prevzel vlogo podpredsednika Hisense International. Lani je imelo Gorenje več kot 2 milijardi in pol čistih prihodkov.

Bobinac je bil član več nadzornih svetov, predsednik Združenja Manager, uveljavil se je kot poslovni voditelj, ki prisega na načela multikulturnega managementa, spoštovanja razlik in iskanja sinergij. Bil je predsednik Rokometne zveze Slovenije, danes vodi Olimpijski komite Slovenije. Zavzema se za modernizacijo športa in promocijo olimpijskih vrednot. Prejel je številne nagrade in kot prvi Slovenec postal član marketinške komisije Mednarodnega olimpijskega komiteja.

V nagovoru ob prejemu nagrade je poudaril: »Tako kot gradimo najbolj športno državo, si kot gospodarstvenik želim, da zgradimo tudi najbolj v gospodarstvo usmerjeno državo na svetu. Vem, da je slovensko gospodarstvo v dobri formi, premalokrat pa je omenjeno, da so za to zaslužni slovenske managerke in managerji. A za preboj med najboljše verjetno to ne bo dovolj. Moramo biti še hitrejši, boljši, še bolj sodelovati – ne le managerji med seboj, ampak tudi širše – politika in gospodarstvo, sindikati in vodstvo, desni in levi, stari in mladi. Ravno zaradi slednjih ostajamo veliki optimisti, da nam bo končno le uspel preboj med najboljše ekonomije na svetu na trajen in trajnosten način.«

Več o letošnjem prejemniku priznanja.

Mladi manager 2024 je Samo Kumar, izvršni direktor družbe IBM Slovenija

Samo Kumar je bil večkratni državni prvak v odbojki, za diplomsko delo je prejel Prešernovo nagrado, njegov največji ponos pa je, da je pri 33 letih postal izvršni direktor družbe IBM Slovenija, največje IT multinacionalke v Sloveniji. V podjetju se je uveljavil z odprtim, neposrednim, etičnim in empatičnim vodenjem in z njim dosegel zavidljive finančne uspehe.  Sodelavci ga opisujejo kot odločnega, strateško razmišljujočega, kot mojstra medosebnih veščin, s katerimi v podjetju ustvarja pozitivno vzdušje, kjer se vsak čuti cenjenega in motiviranega. »Tudi v slovenskem poslovnem svetu bo treba večkrat pogledati proti mladim in nam zaupati. Verjamem, da zaupanja ne bomo izneverili,« je povedal ob prejemu priznanja.

Kar šest prejemnic priznanja Artemida 2024
Združenje Manager je letos prepoznalo kar šest managerk, ki so uspešno prebile stekleni strop ter zasedle najvišja mesta v svoji organizaciji. Združenje s priznanjem Artemida nagrajuje njihovo vlogo pri ustvarjanju dodane vrednosti v podjetju ali organizaciji, ki jo vodijo. Letos so priznanja prejele: Maja Brelih Lotrič, Lotrič Meroslovje, Maja Strnad Cestar, Medis, Melita Rajgelj Ozebek, Generali Investments, Meta Lahne, Merkur Zavarovalnica, Saška Rihtaršič, Danfoss Trata, in Tatjana Vogrinec Burgar, Elektro Maribor.

Več o prejemnicah priznanja Artemida.

Foto: Borut Cvetko in Sandi Fišer (Mediaspeed) za Združenje Manager