Kako do večje blaginje v prihodnosti?
Varovanje okolja in staranje prebivalstva sta dva ključna izziva Slovenije, ki zahtevata čimprejšnje odločno delovanje skozi mnogo let, z jasnimi dolgoročnimi cilji (na primer leta 2050), sicer se bo materialna blaginja oz. življenjski standard državljanov znižal, so v Financah zapisali Dušan Mramor, predsednik Observatorija Združenja Manager, Polona Domadenik Muren, Matjaž Koman in Tjaša Redek.
Avtorji opozarjajo, da se je večina razvitih gospodarstev v EU že pred epidemijo covida-19 soočala z majhno gospodarsko rastjo in majhno rastjo produktivnosti, ob tem pa še podatki OECD kažejo, da v povprečju vsak zaposleni v ZDA ustvari 77 dolarjev na uro, medtem ko povprečen zaposleni v EU 27 ustvari za 20 dolarjev na delovno uro manj. Ta razlika zahteva temeljit razmislek o prihodnjih smernicah in strategiji razvoja ter oblikovanje učinkovitih ukrepov, dodajajo.
Slovenija ima tudi velik demografski problem, ki zahteva takojšnje in pravilno ukrepanje. To pomeni graditi sistem vključevanja starejših in mlajših v delovno aktivnost, pametna migracijska politika, manj birokracije itd.
Več v Financah