Najboljši poslovni knjigi 2024: Dnevnik direktorja in Halcom

29.11.2024

SKS podelitve 8
Priznanja za najboljšo slovensko poslovno knjigo sta se razveselila Petra Škarja (na levi) in Matjaž Čadež, soavtorja knjige Halcom, ki je izšla pri Založbi 5ka, priznanja za najboljšo tujo knjigo Dnevnik direktorja pa bila vesela Mojca Benedičič, direktorica založništva založbe Učila (na desni).

SKS podelitve 1
Foto: Nik Erik Neubauer

Neuspeh je korak k uspehu, odgovornost do sebe osnova za vodenje drugih, nenehno učenje pot do resnične rasti, sodelovanje, iskreno poslušanje in reševanje težav in konfliktov pa edini pravi recept za podvige in preboje.

To so osrednja sporočila letošnjih dveh najboljših poslovnih knjig, ki bralcu odpirata oči in srce za spremembe, da jih naredi najprej zase, potem še za druge in celotno gospodarsko areno. Bralcu sta z uporabnimi orodji tudi spodbuda, da preseže lastne omejitve, in opomnik, kako pomembno je v ekipi ustvariti klimo, zaradi katere se vsi počutijo vključene.

To so tudi ključni argumenti sedemčlanske komisije (Janez Škrabec (predsednik), Tanja SkazaLovro PeterlinPetra JuvančičVladimir KukavicaEnej Kirn in Ana Aleksandra Turk), zakaj je za najboljšo tujo poslovno knjigo 2024 izbrala delo podjetnika in avtorja najbolj priljubljenega podkasta v Združenem kraljestvu Stevena Bartletta z naslovom Dnevnik direktorja (založba Učila), za najboljšo domačo poslovno knjigo 2024 pa delo Halcom Matjaža Čadeža, Petre Škarja in Gorazda Bavdaža (Založba 5ka).

Najboljša tuja poslovna knjiga 2024: Dnevnik direktorja

Steven Bartlett s to knjigo ne ponuja samo smernic, ampak prinaša tudi občutek, da smo vsi sposobni doseči nekaj velikega, če le sledimo pravim načelom. Knjiga nas spomni, da podvige, razvoj in preboje dosežemo le z vztrajnostjo, pogumom, pokončno držo ob številnih padcih in predvsem z nenehnim učenjem, ki botruje osebni in poslovni rasti. Zakoni v najboljši tuji poslovni knjigi 2024 so preprosti, a globoko smiselni, bralca pa ves čas branja opominjajo, kako pomembno je osredotočanje na pomembne stvari, da ne izgubljamo energije za nepomembne. Knjiga je mešanica navdiha in uporabnih orodij, ki poslovnega voditelja motivirajo, da preseže lastne omejitve.

Avtor je svoje delo oprl na načela, ki kljubujejo zobu časa in Izhajajo iz psihologije in vedenjske znanosti ter temeljijo na modrosti več deset tisoč ljudi iz vsake starostne skupine, ki jih je Steven Bartlett anketiral, ali pa jih je izluščil iz pogovorov z najuspešnejšimi ljudmi na svetu. Enaindvajseti zakon, recimo, dokazuje, da višja kot je stopnja neuspehov, večje so možnosti za uspeh, v triindvajsetem se boste naučili, kako se izogniti temu, da bi bili noj, saj v primeru, da boste noj, ne boste ostali živi, zadnji zakon pa se glasi: učenje se nikoli ne konča.

Najboljša slovenska poslovna knjiga 2024: Halcom

Knjiga Halcom ni samo zgodba o nastanku in razvoju podjetja Halcom, ampak je zgodba o ljudeh, zaupanju in sodelovanju. Matjaž Čadež, ki se je knjige lotil pisati s Petro Škarja, nas skozi izkušnje opomni, kako pomembni so odnosi in vlaganje v zaposlene, kako veliko težo imajo vrednote in kako je za preboje in premike v podjetju neizbežno ustvarjanje kulture, v kateri se vsi počutijo vključene. Osredotoči se tudi na velik pomen sodelovanja in poudari, da so družbe, v katerih je več pozitivnega sodelovanja, vedno učinkovitejše. V njih pridobijo vsi, saj uspeh ni le rezultat številk, ampak sodelovanja in iskrenega poslušanja. Poleg tega je družba s pozitivnim sodelovanjem imuna za napade posameznikov z negativnim sodelovanjem.

V knjigi je tudi nekaj poučnih nasvetov. Med njimi: kar je zapisano v pogodbi, ni tako pomembno; pomembno je medsebojno zaupanje med partnerji. Ali pa: ni ključno vprašanje, kako prodati svojo storitev, bistveno vprašanje je, kako stranki pomagati rešiti težavo. Tak pristop zahteva več poslušanja kot govorjenja, več zanimanja kot prepričevanja. Še ena od misli se glasi: če si vztrajen in če imaš v sebi gorečnost za vsakodnevni napredek, ohrani vero in uspehi pridejo. Razmišljanju Čadeža je piko na i pristavil njegov sodelavec Gorazd Bavdaž in nastala je ena zgodba z dvema pogledoma.