Marta Kelvišar: Iz podviga v uspeh

9.8.2024

marta kelvisar2
Marta Kelvišar, direktorica Adrie Dom in managerka leta 2023: »Če je Andreja Leški za olimpijski podvig in borbo v množici najboljših potrebovala »le« željo, predanost in zaupanje vase in svoje dolgoletno trdo delo, je tudi v poslovnem svetu po njenem zgledu čas za borbo proti vrhu. Čas za prehod v samozavestno, ambiciozno, odgovorno in sodelujočo Slovenijo.« Foto: osebni arhiv

Kako priti na sam vrh, se postaviti na zemljevid sveta in postati še boljši, se sprašuje vsak, ki se je v življenju ali delovnem okolju že srečal z ambicijami, sanjami in željo po uspehu. Kako doseči vrh, se je verjetno dalj časa spraševala tudi ženska, borka in Slovenka: Andreja Leški. Ena najboljših judoistk na svetu, ki je na letošnjih olimpijskih igrah v kategoriji do 63 kilogramov osvojila zgodovinsko zlato medaljo za svojo državo.

Judoistka je v intervjuju po zmagi razkrila, da so po njenem za uspeh potrebne tri sestavine: neizmerna želja, predanost, zaupanje vase. In ko imaš vse troje, ni druge možnost, kot da prideš na sam vrh.

Če razmislimo, ima olimpijski podvig slovenske borke v judu veliko skupnega tudi z našim Podvigom Združenja Manager. Novoustanovljenim gibanjem, ki združuje več kot sto slovenskih managerk in managerjev, ki stremijo k izboljšanju pogojev slovenskega gospodarstva in podjetništva. Gibanje nas je pognalo v boj za preobrat v jasnejše izražanje želja, odgovornosti, predanosti in zaupanja vase. Zakaj?

Ker je Evropa, ki nima trendovskih in prebojnih inovacij, zaradi pomankanja ambicij in preobilja padla iz 30 odstotkov svetovnega BDP na manj kot 15 odstotkov. Pa ker je podobno tudi Slovenija kljub potencialom na globalni lestvici konkurenčnosti zdrsnila za štiri mesta in neslavno končala na 46. mestu. In ker neizkoriščena s strani države in vlade ostaja tudi priložnost razpisa za raziskave in razvoj v podjetjih, ki ga ponuja evropska finančna perspektiva.

Za izboljšanje slovenskega gospodarstva moramo zato čim prej sprejeti razvojne kapice, za blaginjo nujne reforme in predvsem spodbuditi inovativnost in investicijska vlaganja. Poleg samozavestnega delovanja in predvsem medsebojnega sodelovanja tako na ravni države kot širše je pomembno uzavestiti tudi pomen trajnostnega delovanja podjetij, ki prinaša ravnovesje v skrbi za rast in razvoj podjetja z dobičkonosnim poslovanjem, ob hkratni vključenosti in razvoju zaposlenih in krepitvi družbenega in socialnega  okolja.

Pomemben korak k uspehu bi bila tudi državna strategija, ki bi podpirala mlade in jasno podjetniško naravnanost v svetu. Pogosto pozabimo, da se tako trajnostna vzdržnost kot podjetna konkurenčnost začneta pri politiki in odločevalcih, ki so prvi v vrsti odgovorni za gospodarsko sliko naše države. Začne pa se tudi pri nas samih, pri ljudeh in mladih, ki bi jih morala država dolgoročno podpirati s konkretnimi spodbudami že od začetka – vse od spodbujanja natalitete, stanovanjske politike in izobraževanja pa do usmerjanja k poslovnem napredku in razvoju. Navsezadnje bodo oni gradili prihodnost države, kulturo, vrednote, gospodarstvo in blaginjo.

Če želimo doseči razvoj, ki nas bo nekoč pripeljal do vrha, je resnično čas za samozavest, ambicioznost, odgovornost in sodelovanje. Čas za krepitev šibkih področij našega gospodarstva, ki so si jih skupine gibanja določile za svoj podvig. Le te bodo v prihodnjih mesecih izbrale tri aktivnosti, s katerimi bodo najprej pri sebi, znotraj svojega podjetja in nato še na ravni celotne družbe začrtale dejavnosti za dvig uspešnosti panoge.

Če je Andreja Leški za olimpijski podvig in borbo v množici najboljših potrebovala »le« željo, predanost in zaupanje vase in svoje dolgoletno trdo delo, je tudi v poslovnem svetu po njenem zgledu čas za borbo proti vrhu. Čas za prehod v samozavestno, ambiciozno, odgovorno in sodelujočo Slovenijo. Da bomo naposled po zgledu slovenskega športa tudi v gospodarstvu rekli: »Imamo to.«

 

Marta Kelvišar, direktorica Adrie Dom in managerka leta 2023