Mladi manager 2024 je Samo Kumar, izvršni direktor družbe IBM Slovenija

22.1.2025

20250122 201256
Foto: Borut Cvetko, Mediaspeed

Sodelovanje, odgovornost, vodenje brez pretiranih hierarhij. Vrednote in gradniki, na katerih vodenje svoje ekipe gradi letošnji prejemnik priznanja mladi manager 2024. Samo Kumar, izvršni direktor družbe IBM Slovenija (IT rešitve in svetovanje), ki je priznanje prejel na nocojšnjem Januarskem srečanju.

»Ljudje ne bodo nikoli pozabili vodje, ki je prvi verjel v njih, tako da poskušam biti ta vodja. Obkrožam se s pametnejšimi ljudmi, samo na ta način lahko napredujem. Letno naredim retrospektivo in če zaznam pretirano cono udobja, vem da je čas za spremembe. Za sabo puščam mostove in ne prepadov.«

Vse to mu pomagajo doseči in preseči zgoraj naštete vrednote, s katerimi si vselej kot nekdanji večkratni državni prvak v odbojki in Prešernov nagrajenec za diplomsko delo, ki je pri pičlih 33 letih postal izvršni direktor družbe IBM Slovenija oziroma največje IT multinacionalke v Sloveniji, prizadeva opolnomočiti ljudi in jim dati nekaj odgovornosti in zaupanja. Prav tako je velik zagovornik teze: delaj pametno in ne preveč. S fokusom na produktivnosti.

Samo Kumar se je tako kot eden najmlajših direktorjev na slovenskih tleh v podjetju uveljavil z neposrednim, etičnim in empatičnim vodenjem in z njim dosegel zavidljive finančne uspehe. Sodelavci ga opisujejo kot odločnega, strateško razmišljujočega in kot mojstra medosebnih veščin, s katerimi v podjetju ustvarja pozitivno vzdušje, v katerem se vsak čuti cenjenega in motiviranega. Njegova odlika je tudi odprtost. Da je bližje ekipi in z njo še tesneje povezan, je celo svojo pisarno med štirimi stenami zamenjal za pisarno v odprtem prostoru.

In kaj bi svetoval mlajšemu sodelavcu, če bi ga prosil za nasvet, modro navodilo?

»Naj se nauči kdaj pa kdaj reči argumentiran ne. Torej ne samo, da nečesa ne bo storil, ampak naj izpostavi argumente, zakaj nečesa ne zmore, ne more, ne uspe postoriti.« Ne nazadnje, tudi sam je spoznal, da velikokrat ni in ne more biti najpametnejši. Zato se je naučil poslušati in slišati. In se od drugih učiti, saj se zaveda, da lahko le z mirno glavo sprejme najboljše odločitve. Miren pa je, ko dobro ve, da je vložil dovolj truda v to, kar dela.

V IBM Slovenija je tako kot direkten, odprt, etičen in empatičen izvršni direktor, ki uspeha nikoli ne gradi na neuspehu drugih, začel graditi mostove med zaposlenimi tako, da si vzame čas zanje in skuša pri tem mlade navdahniti, od starejših pa se uči. Je mentoriranec in je mentor, tema vlogama pa vsak teden posveti najmanj pol ure izmenjavi mnenj z izkušenim mentorjem, in vsaj dve uri mentoriranju mladih na mesec. Zavedajoč se, da s tem raste in povezuje različne generacije.

In katera je bila njegova največja lekcija? Kaj vas je naučila?

»Ne podcenjuj človeškega pohlepa. Ne razmišljajo vsi na način kot razmišljaš sam. Pripravi se na alternativne scenarije in vedno imej plan B.« Ker dobro ve, da bo le tako izpolnil svoj poslovni in življenjski moto, ki ga spremlja na slehernem koraku: »Vse se da, če smo le dovolj vztrajni, potrpežljivi in če premoremo dobro zgodbo z naslovom Zakaj?«

In kakšen je njegov zakaj in njegova zgodba s tem naslovom? Da je izziv poslovnega voditeljstva sprejel, da za seboj pusti pozitiven in kar se le da odmeven pečat. Pri tem se zaveda, da se pravi značaj tudi poslovnega voditelja pokaže v težkih časih in reševanju zahtevnih situacij. Zato vodi z zgledom in sodelujoče. Za osebno rast, za rast in napredek zaposlenih, za rast podjetja in slovenskega gospodarstva. Za blaginjo nas vseh.