Priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2019 Jožetu Mermalu
Upravni odbor Združenja Manager priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2019 podeljuje Jožetu Mermalu, predsedniku upravnega odbora družbe BTC. Priznanje bo prejel 30. januarja 2020 na Januarskem srečanju Združenja Manager v Grand hotelu Union.
Jože Mermal je z družbo BTC povezan že 42 let. V tem času jo je povsem preobrazil in nekdaj degradirano območje Ljubljane, kjer so stala javna skladišča, spremenil v enega največjih poslovnih, nakupovalnih, rekreativno-zabaviščnih, kulturnih in inovativnih središč v srednji Evropi z 21 milijoni obiskovalcev letno. Od leta 1993, ko je prevzel vodenje BTC-ja, so se čisti prihodki od prodaje povečali za 3,5-krat: na 71 milijonov evrov; število zaposlenih pa za 80 odstotkov na več kot 500. V 26 letih so prenovili 200.000 m2 poslovnih prostorov, 150.000 m2 so jih zgradili na novo. Vanje so vložili 269 milijonov evrov, partnerji BTC-ja pa še dodatnih 184 milijonov. BTC se tako vse bolj razvija tudi v inovativno, pametno in zeleno mesto.
Vizija nakupovalnega središča, v katero ni verjel nihče
Leta 1975 je Mermal postal štipendist BTC-ja, tri leta kasneje se je v podjetju zaposlil kot pripravnik. V najtežjih časih, ko je razpadel nekdanji skupni jugoslovanski trg in je z ekipo vedel, da se zgodba javnih skladišč končuje, je prevzel vodenje družbe. Zastavil je vizionarsko in ambiciozno zgodbo o prvem slovenskem nakupovalnem središču. Čeprav takrat vanjo nihče ni verjel, je leta 1993 na 12.000 m2 hkrati odprl 70 trgovin.
Prelomnica: zgodba o BTC mestu
Mermal je s smelo vizijo in drznimi načrti nadaljeval. Začrtal je koncept BTC mesta, kar je bil takrat unikum v svetovnem merilu. Sledilo je prelomno leto 1997, ko je za uresničenje načrtov potreboval dodatna investicijska sredstva. Našel jih je v Londonu, ko se je BTC kot edino slovensko podjetje uvrstilo na londonsko borzo in tako pridobilo denar za razvoj BTC Cityja. Ta se danes razteza na 400.000 m2, v njem je več kot 450 trgovin, 70 gostinskih ponudnikov, tržnica, 2 poslovni stolpnici ter več kot 3.000 slovenskih in tujih podjetij, hotel, vodno mesto, športni center, kompleks kino dvoran, gledališče itd. Ob BTC Cityju pa stoji še Logistični center BTC. Ta slovi po odličnosti logističnih storitev na področju izdelkov vsakdanje rabe. Logistika je nepogrešljiv del družbe BTC od samega začetka, od leta 1954, in še danes predstavlja skoraj polovico vseh prihodkov družbe.
Z ABC pospeševalnikom do inovativnega mesta
A Mermalova vizija se pri tem ni končala: začel je podpirati projekte, ki razvijajo inovativne rešitve in zeleno tehnološko preobrazbo. Leta 2015 je soustanovil ABC pospeševalnik, ki je danes globalni generator inovacij in sprememb. Pomagal je pri razvoju že več kot 135 zagonskih podjetij, leta 2016 odprl svojo podružnico v Silicijevi dolini in bil izbran za najboljši pospeševalni program v srednji Evropi.
Ustvarjalec trendov: BTC City prvo Bitcoin mesto na svetu in testno okolje za avtonomna vozila
Ustvarjanje trendov je Jožetu Mermalu zapisano v DNK. BTC City je postalo prvo Bitcoin mesto na svetu, kjer je mogoče plačevati s kripto valutami. V svoje poslovne aktivnosti je začel vpeljevati tehnologije veriženja podatkovnih blokov in uvajati koncept živega testnega okolja BTC City Living Lab. BTC City je postal tudi testno okolje za preizkušanje naprednih poslovnih idej v realnem okolju, tudi kot poligon za samovozeča vozila.
A njegov nemirni duh mu tudi zdaj ne da miru: že za letos napoveduje odprtje Ikee, ki bo v BTC City privabila novih 2,5 milijona obiskovalcev na leto, ter odprtje novega robotskega centra.
Menjava generacij in enotirni sistem upravljanja
Kljub številnim izzivom in novim ciljem se je Mermal lani po 26 letih vodenja družbe BTC odločil, da ga preda nasledniku Damjanu Kralju. V družbi so uvedli nov enotirni sistem upravljanja, v katerem je postal predsednik upravnega odbora. Tak sistem bo po njegovih besedah omogočil intenzivnejše medgeneracijsko sodelovanje in povezovanje ter prepletanje modrosti in izkušenj starejših s prodornostjo mlajših.
Sodelavci na prvem mestu
Mermal ne izstopa le s svojimi managerskimi dosežki, ampak tudi z izjemnim občutkom za ljudi, družbo in planet. Zase pravi, da je vse življenje postavljal v ospredje človeka, zaposlenega, sodelavca. Vodenje ljudi je zanj prva in najpomembnejša naloga managerjev, med vrednotami, ki mu največ pomenijo, pa izpostavlja poštenost, odkritost in prijaznost.
Mermal zagovarja vpetost managerjev v prostor, v katerem delujejo. Prepričan je, da brez tega ni mogoče zgraditi družbe, v kateri bodo ljudje živeli zadovoljno in kakovostno življenje, poudarja pa tudi nujnost skupne skrbi za planet. BTC je npr. v zadnjih 18 letih v trajnostni razvoj investiral 53,9 milijona evrov in v zadnjih osmih letih za družbeno odgovorne projekte namenil 8,7 milijona evrov. Vpet je v podporo več kot 300 posameznikom, organizacijam in projektom letno, kar priča o tem, kako veliko mu pomeni družbena odgovornost.
Naj priznanji manager leta in nagrada za ženske smučarske skoke na Ljubnem
Za svoje delo je prejel številna priznanja: med drugim naziv častni meščan Ljubljane (2017), postal je naj manager jugovzhodne Evrope (2016), prejel nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke (2014) itd. Največ mu pomenita priznanje Manager leta (1997) in evropska nagrada družbeno odgovornih podjetniških praks, ki jo je prejel za finančno in organizacijsko podporo ženskim smučarskim skokom na Ljubnem (2013).
Ljubno je zgodba o tem, kako je postavil ženske smučarske skoke na športni zemljevid sveta; zgodba, ki jo je s prostovoljci iz Ljubnega zgradil iz nič. V naboru uspešnih zgodb sta tudi maraton Franja BTC City, ki je gostil že več kot 100.000 kolesarjev, in prva slovenska ženska tekmovalna kolesarska ekipa. Tudi s takimi projekti Mermal dokazuje, kako pomembni sta mu raznolikost in enakopravnost.
Njegovi dosežki v podjetju in širše sestavljajo izjemen managerski in voditeljski opus, zaradi česar je postal 18. prejemnik priznanja za življenjsko delo in šele drugi, ki je ob tem priznanju prejel tudi priznanje Manager leta.
O priznanju za življenjsko delo
Združenje Manager podeljuje priznanje za življenjsko delo v managementu stanovskim kolegom, ki so se s svojimi dosežki in vplivom zapisali v zgodovino slovenskega managementa. Komisijo, ki je predlagala prejemnika priznanja, sestavljajo Andrej Božič (predsednik komisije), Tomaž Berločnik, Tjaša Kolenc Filipčič, Aleša Mižigoj, Saša Mrak, Sebastijan Piskar, Melanie Seier Larsen in Aleksander Zalaznik.
Dosedanji prejemniki priznanja za življenjsko delo so (od leta 2018 nazaj): Bogomir Strašek, Jožica Rejec, Aleš Mižigoj, Cvetana Rijavec, Danica Purg, Stojan Petrič, Cvetka Selšek, Niko Kač, Milan Matos, Zlatko Kavčič, Tone Turnšek, Tone Krašovec, Bruno Korelič, Miloš Kovačič, Jože Stanič, Janko Kosmina in Marjan Prelc. Več o dosedanjih prejemnikih priznanja za življenjsko delo.