V popotnico novi vladi: Bodite odgovoren manager
V Združenju Manager novi Vladi Republike Slovenije želimo čim več uspehov pri njenem delu, seveda v tem trenutku v prvi vrsti pri soočanju s koronavirusom. Ta pomeni krizne razmere za vse nas. Zdaj je ključna predvsem zagotovitev zdravstvene oskrbe, kljub temu pa ne smemo pozabiti na širše posledice, ki že spremljajo ukrepe zaradi preprečevanja širjenja virusa. S to krizno situacijo se moramo soočati s pogledom, usmerjenim v prihodnost: življenje bo po koronavirusu teklo dalje in tudi od zdajšnjega ravnanja je odvisno, kako hitro se bo celotna družba spet postavila na noge.
Krizna situacija s koronavirusom je Slovenijo doletela v občutljivem času. Kljub odličnim rezultatom slovenskega gospodarstva in rekordno nizki brezposelnosti se je čutilo ohlajanje gospodarske aktivnosti. Odstop vlade, ki je bila zaradi političnih razmerij že tako ali tako slabo operativna, je negotovost samo poglobil. Že ob odstopu Marjana Šarca smo zapisali, da v Sloveniji »majemo barko sredi razburkanega oceana«. Poudarili smo nujnost politične stabilnosti za učinkovito odzivanje države.
Nova vlada bo morala nemudoma dokazati ravno učinkovitost. Gospodarstvo se zaradi koronavirusa sooča z izjemnimi izzivi, ki že močno vplivajo na življenja ljudi, ob napačnih ali prepočasnih ukrepih pa lahko pomenijo tudi dolgoročnejše posledice. Zato mora vlada poleg zagotavljanja javnega zdravja vzpostaviti razmere, da bodo podjetja lahko premostila to krizo, predvsem pa, da se bodo čimprej po stabilizaciji razmer spet postavila na noge. Po epidemiološki krizi si ne smemo privoščiti še socialne.
V Združenju Manager si tako želimo, da nova vlada ravna kot odgovoren manager: v boju proti koronavirusu mora sprejemati krizne ukrepe, hkrati pa že nastaviti in načrtovati stvari vnaprej. Po kriznih razmerah se namreč nadaljuje globalno »tekmovanje«, kjer bo Slovenija ena od zmagovalk le, če bo bolj produktivna in konkurenčna ter če bo ustvarjala višjo dodano vrednost.
Aleksander Zalaznik, predsednik Združenja Manager: »Vlada in politika kreirata okolje, v katerem vsi skupaj živimo in delamo. Toda niti padec vlade niti trenutna kriza ne spreminjata okolja toliko, da bi to postal problem. Problem je, če kot država nimamo dolgoročne smeri, kam hočemo. Predvsem te odgovornosti do naše skupne prihodnosti si želimo od naših oblasti.«