Vasle: Pogoji zadolževanja Slovenije so se izboljšali

22.1.2021

Bostjan Vasle7
Dober likvidnostni in kapitalski položaj ter nizki stroški financiranja omogočajo tudi slovenskim bankam, da ohranjajo ugodne pogoje kreditiranja podjetjem in prebivalstvu, meni guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.

V zahtevnih razmerah pandemije koronavirusa ostajajo gospodarske razmere v državah evrskega območja, tudi Slovenije,  zaostrene. V nasprotju s prvim valom, ko je močan padec beležila tudi industrija, so v zimskem valu močno prizadete predvsem storitvene dejavnosti. Ob podpori denarne politike, ki jo je svet ECB sprejel tekom lanskega leta, ostajajo razmere na finančnih trgih stabilne. Tudi v Sloveniji so se pogoji zadolževanja države izboljšali, slovenskim bankam pa je omogočeno, da ohranjajo ugodne pogoje kreditiranja podjetij in prebivalstva, je po včerajšnji monetarni seji sveta ECB sporočil guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle

Svet ECB v danih razmerah tako nadaljuje podporno naravnanost denarne politike, s katero želi še naprej zagotovljati kreditiranje vseh sektorjev. »Poleg tega smo pripravljeni dodatno ukrepati, če bi se to izkazalo potrebno. Z našimi ukrepi, še posebej s pandemičnim programom nakupov vrednostnih papirjev (PEPP) in z ugodnimi dolgoročnimi kreditnimi operacijami (TLTRO III), zagotavljamo ugodne pogoje financiranja bančnemu in nebančnemu sektorju ter državam evrosistema, s čimer podpiramo ekonomsko aktivnost in na srednji rok zagotavljamo stabilnost cen.«

Ob zaostreni epidemiološki sliki so razmere v storitvenem sektorju evrskega območja ob koncu 2020 in na prehodu v letošnje leto zopet postale izrazito recesijske. »To je v skladu z decembrskimi napovedmi ECB, po katerih bistvenega izboljšanja na začetku tega leta še ne pričakujemo. V nasprotju s prvim valom, ko je močan padec beležila tudi industrija, so v trenutnem zimskem valu močno prizadete predvsem storitvene dejavnosti. Tudi v Sloveniji epidemiološke razmere ostajajo zaostrene in terjajo ohranjanje omejitvenih ukrepov, ki so v zadnjem lanskem četrtletju povzročili ponoven padec gospodarske aktivnosti.«

Več v Delu